Bağlantılar

Lise E-Kayıt Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye  göre 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren genel liseler, meslek liseleri, çok programlı liseler veya mesleki ve teknik eğitim merkezlerine başvuru e-kayıt sistemi üzerinden yapılacak.

e-kayit-nasil-yapilir

e-kayit-nasil-yapilir

Öğrenciler, tercihleri arasında ikametlerine en yakın liseye yerleştirilecek ve sınıf mevcudunun 40 kişiyi geçmemesine dikkat edilecek.

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarına kayıtlar, genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 13-31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Okul idareleri kayıt için başvuran öğrencilerin kimlik ve adres bilgilerini e-okul sisteminden TC kimlik numarası ve ilköğretim öğrenci numarasını girerek kontrol edecek. Lise kayıtlarında bölge ve ikametgâh adresi esas alınacak. Düz liseye kayıtta öğrencinin kayıt yaptırmak istediği lise ikamet ettiği yerdeki mahalli sınır içinde olacak yoksa bu düz liseye kayıt yaptıramayacak. Meslek lisesi kayıtlarında ikamet sınırlaması olmadan 10 tane okul tercihi yapabilecek.